Как да завършите своята инди игра, преди да я намразите (ВИДЕО)
Да направите своя собствена игра е изключително вълнуващ, но и сложен процес. Въодушевлението от чудесната идея, която ви е хрумнала, може да бъде помрачено от трудностите, които бихте срещнали по пътя на реализирането ѝ. Разработката на инди заглавие от малък екип е истинско предизвикателство, но усилието определено си струва. „Как да остана мотивиран и да завърша играта си“ е един от основните въпроси, които минават през ума на човек, захванал се да прави своята първа видео игра. В свое видео създателят на The First Tree Дейвид Уел дава три съвета на бъдещите инди разработчици за това как да завършат играта си… преди да я намразят.
1. Бъдете уверени, че ще се справите
Дейвид определя разработването на The First Tree като най-трудния творчески проект, с който се е захващал. Въпреки това той е бил уверен, че може да се справи. Вече е бил издал първата си игра Home is where one starts. Вдъхновение за нея е получил от редица инди заглавия като Dear Ester, както и от филма Indie game: The movie (ако не сте го гледали, горещо ви го препоръчваме!)
“Нищо не може да се случи, преди да завършите играта си. Завършете я каквото и да ви струва това“, казва Дейвид. Той съветва начинаещите разработчици да направят първата си игра малка и проста и да я издадат. Това ще ги научи на много неща, които ще им помогнат за бъдещите им проекти.
2. Направете компромис с визията си
Макар да звучи неприятно, компромисът в случая е добро нещо. Ако правите играта си сам или сте малък екип, е добре да осъзнавате какво можете и какво не можете да постигнете. Дейвид споделя, че на изложение показал The first tree на опитен разработчик, който му дал доста градивна критика. До излизането на играта обаче оставали само две седмици, и макар да знаел, че тя може да се подобри, осъзнавал и, че вече е прекалено „прегорял“, за да го направи, а и нямал достатъчно умения за това. Тогава решил, че е по-добре все пак да я пусне в настоящия ѝ вид.
3. Изгответе си график и го спазвайте
За Дейвид било предизвикателство да завърши играта си, съчетавайки разработването ѝ със семейството и основната си работа, но открил своите малки хакове как да се справи. Всеки ден, след като се връщал от работа, прекарвал по час и половина в концентрирана работа над своята игра, а през уикенда – по 2 часа и половина. Така се събирали общо 10 часа на седмица. Правилото му било „Никога не пропускай ден“! Стриктният график му помагал да не загуби мотивацията си.
Бонус съвет: Трябва наистина да вярвате в идеята си и да „горите“ в проекта. Увереността, че историята, която разказвате, и играта, която създавате, си струва да бъде показана на хората, е това, което ще ви помогне да минете през трудностите и да завършите първото си заглавие. Ние ви пожелаваме успех!