Rogue спечели GSL Code S с тотална доминация срещу Stats (ВИДЕО)
Rogue (Z) победи Stats (P) с 4:1 във финала на втория сезон в Global StarCraft 2 League (GSL) Code S и продължи безупречната си серия в мачове 4/7 на най-големите и най-важни турнири. По този начин Rogue спечели втора титла в кариерата си в GSL Code S след тази в третия сезон през 2019, като корейският зерг е и единственият играч в 10-годишната история на StarCraft 2 с Голям шлем – Blizzcon, IEM Katowice и GSL.
„Deathaura“ – Rogue
Първият мач започна с оракъл и aдепти за Stats, които обаче не постигнаха много и убиха едва осем дрона на зерга. Атаката бе крайно несполучлива и най-добрият протос в макроиграта се окопа, а финалистите забавиха темпото и взеха по още база за късната игра. Rogue бе първият с голяма победа на картата, след като гръмна една призма на ъгъла на основната си база и забави четвъртата на протоса. Той реши да отговаря на мута-хидра-бейн стратегията с летящи единици, но муталиските пристигнаха бързо в базата му и разрушиха старгейтите и обграждащите ги пилони. Останал изправен пред стената, Stats се впусна в атака със зелоти, архони и темплари. И тази офанзива не доведе до успех, а протосът бе занулен.
„Golden Wall“ – Rogue
Втората карта пренесе финалната стратегия на Stats, който реши да открие с феникси и да изненада зерга. И пак не сполучи. Ъпгрейднат оверлорд прелетя над базата и видя всичко, а армията от хидри и бейнлинги скоро обгради в обръч протоската армада. Грешка на Stats доведе до загуба на сентрита и когато пътят вече не бе блокиран, за Rogue не бе никакъв проблем да нахлуе. Хидралиските разбиха стената и вече нямаше как да бъдат спрени дори от завършения сторм за темпларите.
„Eternal Empire“ – Rogue
Третият опит на Stats да убие най-добрия корейски зерг в момента бе през адепти с глейв ъпдейта. Линговете и роучовете отбиха този опит за агресия и Stats се прибра у дома за трета база и колосай тех. В това време Rogue взе общо пет бази и изгради роуч-раведжър армия, която го опази до първите вайпъри и лъркъри – завършващият тех на зергите. След като дръпна два колосай над убийствените шипове на лъркърите си, Rogue се сдоби с несломима преднина и протосът отново бе принуден да се окопава. Зергът обаче заобиколи „барикадата“ със зерглинги, а основната армия от ъпгрейднати за рейндж лъркъри, хидри и роучове погуби останалите надежди на Stats за обрат.
„Submarine“ – Stats
Изправен до стената при 0:3, Stats започна четвъртата карта с убийството на пет дрона, докато от другата страна на картата пусна бързо робо. Rogue пък реши да приключва мача бързо и още с първия си от четири мачпойнта, което трябваше да бъде сторено с ол-ин с роучове, раведжъри и зерглинги от две бази. Stats обаче бе с идентична икономика, а ранното робо даде чудесен резултат. Батериите, столкърите и имортълите удържаха прохода към основната база и зергът бе победен за първи път.
„Ever Dream“ – Rogue
Въпреки че вече бе разгромен на два пъти със старгейти, Stats реши отново да заложи на тази стратегия. Тя, разбира се, не сработи и в играта не бе произведен и една летяща единица. Rogue реши да печели и втория си мачпойнт с ранна агресия, но този път чрез зерглинги. Те пропълзяха зад първата отбранителна линия и разрушиха пилона, който активираше цялата продукция на протоса – гейт-кор-старгейт стена. Без вариант да прави армия, Stats бе принуден да развее белия флаг. Rogue пък спечели убедително втория голям трофей за годината в Република Корея.