Valve, Capcom и Bethesda с глоба от 7,8 млн. евро заради „геоблокиране“ на игри
Valve и още петима издатели бяха глобени с общо 7,8 милиона евро за практиката им на „геоблокиране“ на продажбите на компютърни игри в Steam.
Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media и ZeniMax (Bethesda) отнесоха глоба от около 6,2 милиона евро от Европейската комисия, тъй като блокирането по географски признак нарушава правилата за конкуренция на ЕС.
Като собственици и оператори на Steam Valve, които „избраха да не си сътрудничат с Европейската комисия“, бяха глобени с 1,6 милиона евро.
„Геоблокирането“ на практика означава, че компаниите принуждават потребителите в дадена държава, например Германия, да плащат само немската цена за дадена игра, вместо да им позволят да купуват по-евтина версия на същата игра от различна европейска държава.
„Санкциите срещу„ геоблокиращите “практики на Valve и петима издатели на компютърни видеоигри служат като напомняне, че съгласно законодателството на ЕС в областта на конкуренцията на компаниите е забранено да ограничават по договор трансграничните продажби“, каза изпълнителният вицепрезидент на ЕС по конкуренцията Маргрете Вестегер. „Подобни практики лишават европейските потребители от предимствата на единния дигитален пазар на ЕС и от възможността да изберат най-подходящата оферта в ЕС“, се посочва още в нейното изявление.