GSL Code S: Изкуството на самоубийството и историята на двете групи на смъртта (ВИДЕО)
Навън бе пълен мрак, въпреки че денят бе едва в средата си. На планетата Лед не бе останало и едно от така или иначе оскъдните растения, фаунате бе напълно заличена, останаха само последните бойци в свирепата война между човешката раса и първите създания на Вселената. Това бе апогеят на целогодишното противопоставяне между тераните и протосите. Свирепият бой достигаше своята кулминация, а победителят от този изтощителен дуел можеше да бъде само един.
Maru започна дуела на Ice and Chrome с бърза атака с хелиъни за девет проби, но за него контрата на PartinG остана скрита. Протосът прехвърли дарк темплари в основната база на терана и я разруши почти тотално, което в 99% от случаите в ладъра води до f10+n. Maru обаче надрасна ладъра преди 8-9 години. За него дългото възстановяване тепърва започваше, докато PartinG се чувстваше неуязвим. Атаките обаче не минаваха и не минаваха. Maru се окопа и унищожаваше столкърите и архоните с танкове и пехота, докато от другата страна протосът взимаше база след база, изчерпвайки ресурсите от своята страна на картата с убийствени темпове.
PartinG обаче не се притесняваше. Maru не можеше да контраатакува и за него остана просто да чака ендгейма за протосите – настъпването на напълно ъпгрейдната Златна армада от кериери. Проблемът за PartinG? Масовото производство на викинги и теранския окоп. Първият опит да бъде преодоляна защитата с Гейтуей единици се оказа тотално неуспешен. Протосът последва тази атака с дисръптъри, които целяха разрушаването на стотиците кули на Maru, подготвящи се за масираното присъствие на кериери, но и това не помогна.
Междувременно теранът противодейства по единствения възможен начин – с търпение и магарешка упоритост. След като минералите и газта на протоса във вътрешните бази свършиха, той бе принуден да „копае“ в непосредствена близост до терана и от този момент започнаха неговите проблеми. Maru тормозеше съперника си с гоустове, които в един момент сваляха щитовете на кериерите, а в друг – хвърляха по пет нюка едновременно на Нексъсите. Точното количество за убита база.
Златната армада оставяше около себе си развилини, а хилядите обгорели кули въздух-въздух запълниха доскоро чистото небе със сажди и гъст дим. Ядрените гъби продължаваха да тлеят в атмосферата и слънчевите лъчи вече не можеха да пробият. Нямаше и да го направят дълго време. Битката бе съсредоточена на последния фронт, на последното кътче с ресурси за оцеляване. Златната армада повече нямаше да расте, но и тераните бяха с притеснително намаляващи бройки. Който бе спечелил това парче земя, той щеше да контролира изхода на войната.
Битката се пренесе в източната част на картата, където бяха позиционирани последните ресурси. От долната страна на минералите стоеше Златната армада, съставена от кериери и темпести, а от другата – гоустове и близо 40 викинга. PartinG взе няколко пъти базата и тя бе бомбардирана също толкова пъти от Maru, който боравеше умело с викингите и с прекрасна микро игра рушеше кериерите един по един, два по два, сваляйки щитовете им с ЕМП преди атака.
Небето се пропука. Поредните три прецизни торпеда от темпестите взривиха още една кула и ударната вълна събори редник Урам на земята. Последният оцелял гоуст на тераните погледна часовника си. Бе 12:22 следобед, а навън бе тъмно като в кладенец. Редник Урам и неговите братя по оръжие бяха изравнили всичко със земята, но той вече беше сам и от него зависеше изходът на битката. В базата бе останала една ядрена глава и Урам знаеше, че с нея трябва да бъдат покосени останалите протоски нашественици. Днес той или щеше да умре, или щеше да бъде екзекутор на сеещата смърт Златна армада.
Maru първи привърши ресурсите, макар и PartinG да бе останал без газ за преправяне на кериерите, което оставяше само една опция за заключителна контра – масов уорп на зелоти. За терана не остана друго освен една последна отчаяна атака от упор. Maru реши да хвърли нюк върху кериерите и при оттеглянето им да ги атакува с викингите, като по този начин целеше да елиминира поне десетина от тях и да изравни силите за пряк дуел.
Редник Урам ги виждаше, те приближаваха към последната мина на човешката раса на планетата Лед. Това бе неговият шанс. Той въведе координатите за бомбардирането и с изпращането им към базата вече бе решил изхода от изтощителната битка…
И точно тогава се стигна до може би най-паметния момент за годината в GSL Code S, а и за цялата 2020 като цяло. Теранът стартира анимацията за нюка и атакува моментално отстъпващите кериери, за да разруши възможно най-много от тях преди неизбежната битка 1в1 на двете армии по въздух. Maru обаче се задържа твърде дълго в атакуваща позиция. Бомбата се сгромоляса върху близо 30-те викинга и по този начин PartinG взе картата. Но само за 1:1 и само във втория двубой за класиране за срещата на победителите.
Maru се завърна на Ice and Chrome с горчив привкус в устата и сигурно още виждаше огромен кратер в точката на взрива от мача срещу PartinG. Като превантивна мярка този път той направи бърз рейвън и надгради до пет бараки, които бяха в основата на първата атака. Maru спря продукцията в третата база на протоса, но в същото време Stats нахлу в основната на терана с призма и безброй зелоти. 1:0 за протоса.
Втората карта предложи нов незабравим момент. Maru започна с прокси барака и тя бе разкрита от Stats, чиито две проби обаче оставиха работника на терана буквално на една плюнка преди завършването на сградата. Така Maru атакува необезпокояван с рийпър и се запаси с трети Команден център. Последвалата атака с рейвън, три танка и био армия бе достатъчна, за да изравни мачовете.
Maru заложи на същата стратегия и на Eternal Empire в решаващия мач, а Stats се оказа напълно подготвен. Той скри два темплара на картата, неутрализира рейвъна с фийдбек и сломи армията на терана. Протосът претърпя толкова малко загуби, че контрира моментално с колосай и взе непреодолим аванс, който след още няколко минути битка го класира за плейофите.
Междувременно ByuN надви PartinG с 2:0 в мача на загубилите и се класира за битка за второто място с играещия под пара Maru. Двата терана се изправиха в неравностоен двубой, в който Maru доминираше категорично и спечели с две карти. В края на втората игра, която бе по-оспорвана, ByuN дори поиска близо 5-минутна пауза заради спазми в предмишницата и болки в китката. Това е проблем, който го преследваше дори и преди военната служба, отбита окончателно през 2018.
Така Maru и Stats излязоха от Групата на смъртта #1, група „С“, присъединявайки се към топ играчите от „А“ и „В“ – TY (T), Armani (Z), Zest (P) и DRG (P).
ГРУПА НА СМЪРТТА #2 – Rogue, INnoVation, Dark, Trap
INnoVation защити геймтага си на втората карта Golden Wall със страхотна и иновативна игра. Той взе златната база, проби в долната част на картата и премахна с мулета минералите на задния вход на зерга. Теранът постави танкове в подножието на рампата и методично уби базата с марини, което бе достатъчно за изравняването на серията.
В третия мач на Pillars of Gold теранът заложи на ранен харас с либератор и хелиъни, уби над 10 дрона и зад това построи три Командни центъра. Зергът пък пробваше тактика линг-бейн-мута, прераснала в защита с лъркъри. Тя бе тотално неуспешна, а INnoVation прегази зерга с био армия, подкрепяна от мини и единичен тор. Така първият теран стигна до финалния мач с 2:1.
Dark започна мача срещу Trap с прокси база на мястото на втората на протоса и по-късно го заля с линг-бейн и роуч-раведжър армия, но тя не сполучи и мачът влезе в късната си фаза. Trap постепенно изгради армия от кериъри с темплари, които го оставиха дълго време в играта, но в крайна сметка бяха убити от огромен брой къръптъри. В този момент обаче зергът бе свършил минералите и газта, а повече място за експанжъни нямаше. Така „банката“ на Trap наклони везните в полза на протоса. Той направи наземна армия от архони и имортъли, които разбиха зерга с помощта на двайсетина войдрея.
Trap започна втората карта с подвеждаща трета база и вместо да я построи наистина, той тръгна all-in към зерга с призма, зелоти с чардж и един единствен войдрей. Dark не се подведе, отби атаката и с лекота изравни за 1:1. Световният шампион обаче нямаше никакъв шанс на последната карта срещу вицешампиона на есенния Дриймхак Мастърс. Trap заложи на масирана атака от две бази и удари сериозно икономиката на зерга, след което го довърши с имортъли и адепти за 2:1.
Мач на победителите: Trap – INnoVation
Картата Dethaura започна със стандартен дуел 1-1-1 срещу блинк столкъри, но протосът се възползва от миг невнимание и свален съплай депо, за да вмъкне три адепта в основната база. Те убиха твърде много работници – общо 10, а от този момент насетне задачата за Trap бе твърде лесна и той поведе.
INnoVation, от когото трудно бихте намерили теран с по-стандартна игра, тръгна с 1-1-1 и на втората карта Eternal Empire. Trap обаче рискува. Той хвърли всички ресурси в масиран ръш на блинк столкъри и въпреки че теранът реагира с бункер в основната база, тя бе разбита за 2:0.
Мач за второто място: INnoVation – Dark
Dark победи Rogue в мача за класиране, след като шампионът от миналия сезон първо направи много неадекватна атака с бруудлордове срещу седем вайпъра и хидри, а след това атакува с най-ранния възможен споунингпул и всичките си работници. Световният шампион обаче нямаше никакъв шанс срещу INnoVation. Dark се провали с хараса с муталиски на Deathaura, а линг-бейн армията бе тотално заличена от сплитовете на терана. В крайна сметка INnoVation мина на парад през базите на Dark и поведе.
Играта на Eternal Empire не се различаваше много, освен че този път INnoVation хвърли напред и едно-две баншита за цвят. Теранските мародъри отнесоха по-голямата част от взривовете на бейнлингите и в крайна сметка зергът се предаде, въпреки че този път поне стигна до ултралиски. Те обаче бяха изпратени на сигурна смърт срещу Планетарна база и там някъде INnoVation дръпна с над 50 съплай – 2:0.