Ползите от видеоигрите за млади и стари, за които (може би) не подозирате
Видеоигрите често се отхвърлят като несериозно занимание, с което преди всичко губите времето си, но знаете ли, че много от основните елементи на тези симулирани светове могат да осигурят осезаеми ползи в реалния живот? Предимствата на видео игрите както за деца, така и за възрастни включват неща като здравословна мозъчна стимулация, развитие на умения за решаване на проблеми и облекчаване на стреса.
Предлагаме ви да научите малко повече за предимствата на видеоигрите. След това ще гледате с други очи любимите си заглавия.
1. Видеоигрите могат да подобрят сръчността и ловкостта
Игрите, управлявани с контролери, могат да бъдат полезни за вашите ръце. В проучване, включващо група хирурзи, изследователите установяват, че тези, които играят видеоигри, са по-бързи в изпълнението на сложни процедури и правят 37 процента по-малко грешки от тези, които не са. Специални видеоигри също са използвани като физическа терапия, за да помогнат на жертвите на инсулт да си възвърнат контрола върху ръцете и китките.
2. Видеоигрите могат да увеличат сивото вещество в мозъка ви
Игрите наистина са тренировка за ума, маскирана като забавление. Проучванията показват, че редовното играене на видеоигри може да увеличи сивото вещество в мозъка и да засили мозъчната свързаност. Сивото вещество е свързано с важни дейности като мускулен контрол, спомени, възприятие и пространствена навигация.
3. Геймърите имат по-добри социални умения
Стереотипът на срамежлив човек, който използва видеоигрите като начин да избяга от света. Това отдавна не е стереотипа на средностатистическия геймър. Скорошни изследвания с участието на деца установиха, че тези, които играят повече видеоигри, са по-склонни да имат добри социални умения, да се представят по-добре в академичен план и са изградили по-добри взаимоотношения с други ученици, поради социалния и съвместния компонент на някои видове игри.
4. Игрите могат да ви научат да бъдете по-добри в решаването на проблеми
Игрите с отворен свят, базирани на мисии и с много нива в тях, са проектирани като сложни пъзели, за решаването на които са необходими десетки часове. Понякога решението варира в зависимост от вашите действия в играта. Да се научиш да мислиш в движение и да изграждаш стратегии в забързана фантастична среда е умение, което може да се превърне в полезно в реалния свят. Едно дългосрочно проучване, публикувано през 2013 г., показа, че децата, които са играли стратегически игри, показват подобрение в уменията за решаване на проблеми – и по този начин са склонни да получават по-добри оценки през следващата учебна година.
5. Можете да станете физически по-активни като геймъри
Повечето популярни конзоли вече разполагат с технология, за да вдигнат геймърите от дивана и да се изправят на крака. Бъдещето на VR игрите ще изведе нещата на съвсем ново ниво. Програмистите на мобилни игри също започнаха да създават заглавия, които се играят във физическо пространство, изграждайки ги около реални данни за местоположението и вдъхновяващи геймърите наистина да се движат, за да напредват във виртуалния свят.
6. Видео игрите могат да подобрят зрението ви
Стига да не се взирате в екрана по 10 часа без прекъсване (или пък да седите на метър разстояние), видеоигри всъщност могат да допринесат за по-добро зрение. В едно проучване 10 момчета, които не са геймъри, са били обучавани в продължение на 30 часа да играят екшън игра от първо лице и след това са били тествани срещу други 10 не-геймъри. Учениците, които първо са играли на играта, успяват да видят по-ясно обектите в претрупани пространства поради подобрена пространствена разделителна способност. Те успяват и да тренират мозъка си, за да виждат по-малки детайли, тъй като в игрите тези подробности се оказват важни (особено ако често правите хедшоти със снайпера).
7. Видеоигрите могат да имат ползи за психичното здраве
Проучванията показват, че някои видеоигри могат да повишат настроението и да подобрят сърдечния ритъм – знак, че те също могат да помогнат за облекчаване на стреса. Корелацията между видеоигрите и намаляването на стреса е отразена в множество изследвания, поради което различни игри се използват като терапия повече от десетилетие.
8. Те са забавен начин да подлъжете малчуганите да учат
Има видеоигри на почти всякаква тематика. Сравнително бързо разработчиците осъзнаха, че видеоигрите могат да се използват за подобряване на уменията за четене и смятане. Днес има игри, които включват световна история, готвене, политика, химия, архитектура и други теми, които не винаги са засегнати в училище.
9. Видеоигрите могат да ви вдъхновят да бъдете по-упорити
С видеоигрите или печелите, или продължавате да се опитвате, учейки се от грешките си, докато напредвате и постигнете целта. Поради това някои изследователи и преподаватели твърдят, че видеоигрите могат да научат хората да бъдат по-уверени и да работят за постигането на целите си, третирайки всяка грешка като просто още една възможност за обучение.