Защо видео игрите са полезни?
Видео игрите се превърнаха в съществена форма на забавление за все повече хора през изминалата година, която мина под знака на пандемията от коронавирус. Те запълниха нуждата ни от развличане, когато се оказахме затворени в домовете си. Поради интерактивната си природа игрите често са по-завладяващи от книгите и филмите. Освен това занимават онази част от мозъка, която обикновено се натоварва излишно, когато скролваме във Facebook и Instagram, вместо да почиваме.
Към хардкор геймърите, които с кеф се потапят в 10-часов Halo маратон, се присъединяват все повече от тъй наречените „кежуъл“ играчи, за които геймингът е просто начин да се справят със стреса, а не част от тяхната идентичност, пише Wired.com. Повече от половината американци например са играли видео игри през 2020 година, донасяйки приходи за индустрията в размер на над 140 милиарда долара – с 20 милиарда повече от предходната година, сочи доклад на Nielsen.
Въпросът е: Това добре ли е или не?
Във времена, в които стресът и безпокойството стигат до нечувани висини, игра с ниска интензивност би трябвало да има благодатно влияние върху психичното здраве на един възрастен. Ние самите сме го изпитвали от първо лице – няма нищо по-успокояващо от това да сложиш детето да спи след дълъг ден, в който се е налагало да жонглираш с работата, домакинството и грижите за семейството, и да се потопиш във вълшебния свят на любимата видео игра. Разбира се, има и заглавия, които, вместо така жадувания релакс, ни носят нови дози стрес. Шутъри, битки, трудни за решаване пъзели – някои видео игри са всичко друго, но не и успокояващи. Има обаче и редица други, които ни зареждат предимно с усмивки и добро настроение. Сред фаворитите ни е SackBoy. За любителите на класически платформъри – Sonic и Super Mario биха били чудесен избор. За мобилните играчи – Bejewed е върхът. Можем да продължим с препоръките, но идеята на тази статия е друга, а именно – да потърси отговор на въпроса:
Как влияят игрите на психичното ни здраве?
Това, че се чувстваме добре, докато играем видео игри, не означава, че те автоматично подобряват психичното ни здраве. Бягството може да бъде много приятно, но, когато се използва, за да избегнем челния сблъсък с проблемите и преработването на негативните емоции, то не е добра дългосрочна стратегия. Съществуват много изследвания относно влиянието на видео игрите върху децата, но до скоро липсваха такива за възрастните. Това постепенно се променя. Според проучване от 2019 година на американския Институт по здравето видео игрите намаляват симптомите, свързани с депресия. В същото време обаче игрите с насилие водят до скок на адреналина. (Той бързо се връща към нормалните си нива, след като оставим контролера.) Друго по-скорошно изследване на списанието Royal Society Open Science намира „малка позитивна връзка между гейминга и емоционалното благополучие на хората, които играят Animal Crossing: New Horizons и Plants vs. Zombies“.
Тъй като игрите стават все по-популярни, очакваме да се появяват все по-вече изследвания, посветени на връзката между гейминга и психическото здраве. Списанието Games for Health например обръща подробно внимание на тази връзка и събира изводите от няколко доклада относно ефекта на лесните „кежуъл“ игри (като Plants vs. Zombies, Bejeweled 2 и Sushi Cat 2) върху стреса, безпокойството и цялостното психично здраве. 12 от 13 изследвания отчитат позитивни резултати за хората, които посвещават част от свободното си време на видео игри. Заключението е, че геймингът влияе в много по-голяма степен върху настроението и редуцирането на стреса отколкото пасивната почивка или безцелното скролване онлайн.
Геймингът като терапия
„За възрастните има много ползи от играенето на видео игри“, твърди Мегън Конъл, специализиран в гейминга психолог. „Те са начин да си починем, да преживеем истории, да се свържем с приятелите си или просто да се забавляваме“.
Тя посочва, че препоръчва на пациентите си да играят игри като Stardew Valley като част от ритуала им по грижа за себе си. В играта има цели, но няма натиск да постигаме всички на всяка цена. Освен това има много начини, по които може да се играе, и нито един не е по-добър от останалите. Това е от ключово значение. Понякога игрите с отворен свят (open world), в които можем да отидем навсякъде, са объркващи. От друга страна обаче, могат да бъдат и забавни. Да се загубим в The Legend of Zelda: Breath of the Wild, да събираме продукти и да изготвяме рецепти, вместо да играем действителната игра, би могло да се окаже чудесен начин да прекараме вечерта си.
Въпреки засилващия се интерес на научната общност към видео игрите, около тях все още витае определена стигма. Дори Конъл, която е включила гейминга в практиката си и провежда терапии, в които се играе Dungeons-&-Dragons, с цел да се овластят млади момичета и да се помогне на ветерани да се справят с травмата, не може да отрече съществуването ѝ.
„Играенето на игри все още се счита за несериозно и детинско занимание. На играещия му се налага да си намира причини, които да легитимират гейминга като например прекарване на време с децата или пък тийм билдинг с колегите“, отбелязва психологът.
Въпреки това започва осъзнаването на факта, че видео игрите могат да бъдат от полза за различни възрастови групи.
„Все повече изследвания сочат, че играенето е изключително важна съставка от един добре балансиран живот“, казва Конъл.
Какво мислите вие по темата? Помагат ли ви игрите да релаксирате и да се чувствате по-добре? Ще се радваме, ако споделите с нас любимите си “кежуъл“ заглавия в коментарите!