Каква е ролята на narrative director-a във видео игрите и как можете да станете такъв
Да разказваш истории е вълнуващо. Да разказваш истории, които потапят играча в света на дадена видео игра, създаден от теб, е още по-вълнуващо… и отговорно. Именно заради това ролята на narrative director-а в гейм индустрията е изключително важна. Задълженията му могат да варират в различните студа, но най-общо narrative director-ът има поглед върху всеки елемент от историята – от диалога, през описанието на героите, техните отношения, геймплея и т.н. Това е така, тъй като повествованието докосва всички аспекти от играта – изкуствен интелект, арт, анимация, брандинг.
Във видео игрите режисьорът по повествованието работи в постоянно сътрудничество с всички, които работят по дадено заглавие.
„Тази роля предлага голяма доза свобода и възможността да създавате красиви истории, но и предполага да сте готови да поемете повече отговорности“, споделя story director-ът на CD Projekt Red Марчин Блача пред Gamesindustry.biz.
„Narrative director-ът няма последната дума във всички решения, но има право на глас“, казва Навид Хавари, който работи по предстоящото заглавие Far Cry 6 на Ubisoft.“
Какви са отговорноститe на narrative director-а?
Задълженията на narrative director-a варират в различните компании – в едно AAA студио ролята му е по-фокусирана, докато в инди такова изпълняващият я носи повечко дини под една мишница. Задачите на narrative director-a се променят и според това на какъв етап от разработването си е даденото заглавие. В началния етап той се грижи за изграждането на визията, събира екип, работи по блупринтове на играта с другите отдели и обсъжда историята със сценаристите. Когато се влезе в продукция, narrative director-ът и екипът му се заемат с писане и се грижат за войсоувъра.
„Моята роля е да комуникирам визията за историята – както на официални, така и на ежедневни срещи. Има много срещи, толкова много срещи…“, казва Хавари.
Narrative director vs. Narrative designer
Макар позициите да изглеждат сходни, между тях има съществени разлики. Narrative director-ът води историята, докато дизайнерът я „вкарва“ в играта и я имплементира в средата.
„Narrative director-ът е отговорен за развитието на историята, героите и вселената. Той работи в сътрудничество с творческия директор, дизайнера, сценаристите, актьорите и т.н. Работата на narrative designer-а пък е да превърне историята в игра, да направи нивата. Ако всички работят в екип, нещата се получават. Ако всеки действа индивидуално, историята просто не работи“, казва Крисчън Фонсбич, narrative director в Deck13 Games.
Дейв Мервик, който изпълнява същата роля в Tarsier Studios – студиото, което стои зад Little Nightmares, е добър пример за това как ролята се променя при по-малък мащаб. „В момента аз представлявам целия отдел по повествованието. Това означава, че имам незавидната задача да създам визия за себе си, която да анализирам, изпълня и помисля как да подобря.“
Различните компании имат различен подход що се отнася до историята. Някои разработчици искат да тя е детайлно описана, преди да започнат работа. Други предпочитат историята да се развива успоредно с дивелъпмънта на играта. Това означава, че финалната история се появява към по-късните етапи на разработването.
Какви качества трябва да притежава един narrative director?
Има различни пътища, по които можете да получите работа като narrative director. Обикновено се почва от по-ниска позиция – като junior writer например, но това не е задължително. Марчин Блача стартира професионалния си път от малко издателство за настолни игри, преди да стигне до CD Projekt и да работи като дизайнер на първата игра от поредицата Witcher.
“Писах много, научих много, минах през съответната йерархия и в крайна сметка натрупах достатъчно опит и умения, за да поема отговорността да режисирам историята”, казва той.
За него основното качество, което трябва да притежава narrative director-а, е да може да води и насочва екипа в правилната посока. Той трябва не просто да поддържа, ами и да подхранва талантите, да се увери, че резултатът от работата на всички хора в екипа е хармоничен и завършен. Освен да бъде добър разказвач, режисьорът трябва да има добър вкус и широк хоризонт, който му позволява да гледа на различната естетика с определена чувствителност.
„Много често срещам писатели, които влизат в гейминга с представата, че ще се затворят на един таван и след шест месеца ще бъдат готови с история, която всички харесват. Нещата не се случват така. Разработването на игри се основава на сътрудничество. За да станеш narrative director, трябва да умееш да общуваш ефективно“, казва Навид Хавари от Ubisoft.
Накратко, основните препоръки, които дават професионалистите от брашна на желаещите да заемат тази роля, са:
– Играйте видео игри
– Научете се да пишете на английски език
– Възползвайте се от всяка възможност, която ще ви позволи да ръководите екип
– Запознайте се и с останалите начини за разказване на истории в игрите
Надяваме се тази статия да е била от полза на всеки, който би искал да се заеме с нелеката, но изключително сладка работа да разказва истории и да създава светове във видео игрите. Ако имате въпроси или мисли по темата, ще се радваме да ги споделите с нас в коментарите!
Ако се интересувате от свободните позиции в топ гейм компаниите у нас, можете да разгледате обявите на нашите партньори.