Изкуствен интелект променя начина, по който подхождаме към болестите
Компанията DeepMind, собственост на Alphabet (нейно притежание е и Google), обяви, че е разработила изкуствен интелект, който може точно да предскаже структурата, в която протеините ще се сгънат за броени дни. Това, на практика означава, че е успяла да реши 50-годишно предизвикателство в биологията.
Всяка клетка съдържа хиляди различни протеини, които я поддържат жива и здрава. Прогнозирането на формата, в която ще се свие протеинът, позволява на изследователите да определят неговата функция и да прогнозират почти всички заболявания, включително рак и деменция.
AlphaFold предвижда протеинови структури с невероятна скорост и прецизност. Използването на изкуствения интелект потенциално би могло да промени начина, по който подхождаме към болестите и да ускори процеса на откриване на лекарства.
„Протеините са най-красивите, великолепни структури и способността да се предскаже как точно се сгъват е наистина много, много предизвикателна и е занимавала много хора в продължение на десетки години“, каза професор Даме Джанет Торнтън от Европейския институт по биоинформатика.
„Идеята на DeepMind винаги е била да се изгради изкуствен интелект, който да се използва, за да ни помогне да разберем по-добре света около нас чрез значително ускоряване на темпото на научните открития“, казва съоснователят и главен изпълнителен директор на DeepMind Демис Хасабис.
В обществените среди DeepMind е най-известен със своите AI програми за съревнование с блестящи човешки умове, при които изкуственият интелект постигна надмощие в шаха, Go, Starcraft II и класиките на Atari. Но свръхчовешкият геймплей никога не е бил основната цел на проекта (но трябваше да го споменем, за да оправдаем донякъде наличието на този материал с сайта – бел. ред.). Вместо това игрите предоставиха тренировъчна площадка за програми, които, след като са достатъчно мощни, ще могат да се насочат и за разрешаването на реални проблеми.
.@DeepMind's incredible AI-powered protein folding breakthrough will help us better understand one of life’s fundamental building blocks + enable researchers to tackle new and hard problems, from fighting diseases to environmental sustainability. https://t.co/kpr8EAx34h
— Sundar Pichai (@sundarpichai) November 30, 2020