Игрите на Zariba Games – българското морско гейм студио
В последните две статии за Zariba ви запознахме с едно от студиата в България за мобилни игри и с неговия студио мениджър – Радостин Петров. Припомняме, че Zariba са вече над 10 години в индустрията и освен, че са автори на много интересни заглавия за мобилни платформи, те също така отварят врати на Академия, която помага на младите хора да стартират своята кариера в гейм програмирането.
В днешната статия ще разкажем повече за платформата VIP Games, където Zariba предлагат своите игри и която има над 270 000 уникални посетителя всеки месец! Платформата често предлага нови заглавия, чиято цел не е просто играчите да се забавляват, но и да си намерят приятели и да създадат онлайн общност.
Vipgames.com
Онлайн платформата е достъпна за Android, iOS и всички браузъри на телефони или настолни компютри. Регистрацията е много лесна, а след нея ще разполагате с огромна колекция от игри на Zariba и възможността да комуникирате с хора от цял свят!
Платформата предлага много предимства като VIP абонамент, който отключва нови функционалности и бонуси, система за седмична статистика, която показва най-добрите и най-харесваните играчи, дори и център за любители, където може да срещнете и коментирате любимите си игри с различни хора от четирите края на света. Ако поканите приятели, получавате голям бонус, а какво по-хубаво от това да играете с хора, които познавате и с които ви е приятно!
Една от специалните функции са онлайн турнирите, в които всеки играч може да се включи и да се бори за големи наградни фондове. Турнирите се провеждат всяка седмица, а, ако просто искате да се забавлявате, но и да спечелите нещо, можете да опитате Sit-and-go масите.
Не пропускаме да споменем за безплатния трейнинг, в когото можем да играете срещу ботове на всички игри и разбира се – интуитивният интерфейс, който ви помага лесно да се ориентирате в платформата.
На какви игри мога да играя?
Най-вероятно вече се питате кои са 24-те заглавия, които нашите приятели от Zariba предлагат в тази платформа. Можем да ги разделим в няколко категории, но всички те се обединяват от това, че са настолни – Не се сърди човече, Генерал, Табла, Дама Пика, Домино, 66, Mau Mau, Scopa и още много други.
Ще разкажем по-подробно за 5 от тях, а другите ще оставим на вас – сами да ги преоткриете.
Не се сърди човече
Всеки един от нас като малък е играл със своите приятели тази класическа настолна игра. Но ето, че като пораснахме – продължаваме да играем „Не се сърди човече“ с единствената разлика, че вече сме в дигиталната среда. Произходът на играта датира от Индия през VI век, а официалното ѝ название във Великобритания е Лудо. Предполагаме всеки знае правилата на играта – да закара 4-те си пионки в своето каре.
Домино
Доминото е най-разпространената игра с плочки в света! Тя също произхожда от Близкия изток – Китай, но модерната версия е дело на италианците през XVIII-ти век. Няма да обясняваме как се играе, но пък ще дадем два жокера как по-лесно да спечелите 😉 Първият жокер е да играете големите точки още в началото на рунда. Защо? Това всъщност не е трик, за да спечелите, а в случай, че изгубите, защото тогава вашият опонент няма да вземе много точки от вас при победата си. Следете опонента си – това важи за почти всички настолни игри! Когато той тегли от купчината, вземете под внимание кои числа могат да се играят в момента. Шансовете са точно тези плочки липсват и може да го изиграете по-късно в играта!
Табла
Таблата е една от най-старите известни настолни игри. Историята ѝ може да бъде проследена от близо 5000 години до археологическите открития в Месопотамия. Това е игра с двама играчи, при която всеки играч има петнадесет фигури (пула), които се движат между двадесет и четири триъгълника (точки) според хвърлянето на два зара. Целта на играта е да отстъпите първи, т.е. да преместите всичките петнадесет пула от дъската.
Черна Донка (Купи)
Играта Купи, както е известна в момента, възниква от семейство свързани игри, наречени Reversis, които стават популярни около 1750 г. в Испания. С течение на времето към Reversis са добавени допълнителни наказателни карти и около 1850 г. играта става по-проста и е преименувана на Hearts, където всяка карта е 1 наказателна точка. Дама Пика картата е въведена по-късно във времето във варианта Black Maria, който след това става известен като стандартната игра
Картовата игра е за четирима играчи, а целта на играта е да спечелите възможно най-малко точки. Точките се броят, както следва: всяко сърце е една наказателна точка, картата Дама Пика е 13 наказателни точки, а играта свършва, когато поне един от играчите достигне общо 100 точки. Тогава победителят е този с най-малко точки.
Генерал
Генералът е може би една от най-известните игри в платформата на VIP Games, но като история тя е най-късно създадената игра! Преди да стане добре известна като класическата и популярна игра на зарове днес, тя всъщност е измислена съвсем случайно от млада канадска двойка през 1958 г. В различните части на света има различни варианти на играта.
Генерал се състои от 15 рунда, в които все играч трябва да хвърли комбинация от 5 зарчета. Всеки може да хвърли заровете в един рунд по 3 пъти. Накрая на всеки рунд се присъждат точки в зависимост от комбинациите, които играчът е хвърлил, а резултатите се записват в таблица с показатели. След приключване на 15-те рунда, този с най-висок резултат в неговата таблица става победител.