Георги Атанасов, корпоративен психолог в TELUS International Bulgaria: Все повече хора съумяват да капитализират познанията и времето си, прекарано във видео игри
Въпросите, свързани с психичното здраве, станаха изключително актуални в контекста на пандемията от COVID-19, която преобърна живота ни. Принудителната изолация, липсата на социални контакти, несигурността за бъдещето доведоха до безпокойство, тревожност и депресивни състояния. Видео игрите станаха основен източник на забавление и развлечение за все по-голяма част от хората, които се оказаха затворени по домовете си. Според изследване, проведено от TELUS International, повече от половината от американците (53%) са играли видео игри онлайн през 2020 г. и повече от три четвърти (77%) са заявили, че ще продължат да играят след пандемията. Към хард кор геймърите се присъединиха така наречените „кежуъл“ играчи, които използват игрите като средство за разтоварване и справяне със стреса. Темата за връзката между гейминга и психичното здраве е изключително интересна, затова решихме да я продължим посредством разговор с Георги Атанасов, корпоративен психолог в TELUS International Bulgaria с богат опит в областта на гейминга и работата с професионални геймъри.
За незапознатите, TELUS International Bulgaria е лидер в поддръжката на видео игри и работи с най-известните световни брандове за мобилни, конзолни и PC игри. Компанията дава възможност на хора с интерес към гейминга да превърнат хобито си в успешна кариера и е пример за работодател с добре развита програма за грижа към служителите, които се възползват от над 40 социални придобивки като допълнително здравно осигуряване, психолог, фитнес в офиса и т.н.
Здравей, Георги, представи се с няколко думи:
Георги Атанасов: Здравейте, казвам се Георги Атанасов, на 27 години. По образование и професия съм психолог с повече от 5 години професионален опит в организационното и спортно-психологическото консултиране. От близо 2 години се занимавам с психологическо подпомагане в електронните спортове като работя с играчи от Европа и България, професионалисти в различни игри. Преди повече от половин година се присъединих към TELUS International Bulgaria, където част от основните ми задължения са грижата и подпомагането на общото психическо здраве на колегите в моя екип.
Каква е, най-общо казано, връзката между психологията и видео игрите?
Г.А.: Това е доста противоречива тема и до днес все още се водят дебати каква е връзката между психологията, и в частност психиката на човека, и видео игрите. Според мен, видео игрите са насочени изключително към психиката на човека. Те са създадени с цел определено психическо/емоционално преживяване. Не всеки път обаче това преживяване е положително. В този смисъл може да се каже, че връзката между психологията и видео игрите е доста силна. Видео игрите могат да ни повлияят в много аспекти, както емоционално, така и физически. Освен психическото преживяване, видео игрите влияят и на биохимията в мозъка ни с отделянето на хормони и невротрансмитъри като серотонин и допамин, които са ключови за изпитване на щастие и удоволствие от това, което правим.
Какви са най-честите предизвикателства от психологическо естество, с които се сблъскват играещите видео игри?
Г.А.: Предизвикателствата във видео игрите са определени от техния вид. Ако разгледаме най-разпространения формат – online multiplayer, то едни от най-честите предизвикателства от психологическо естество са свързани именно с интеракцията и комуникацията между самите играчи. Този вид игри често изискват добра работа в екип, умения да се изразяваш правилно, но и да изискваш от останалите. Освен това, повечето игри са създадени с идеята играчът, изпълнявайки определени роли, да достига до дадени цели – тоест до награди. В този аспект се пораждат множество предизвикателства, особено когато играещият се проваля и не успява правилно да филтрира негативните си емоции, което често води до негативно преживяване и нагласа към играта. Това пък от своя страна води до последващо лошо представяне в играта и така се формира един негативен кръговрат.
55% от играчите на възраст 18-30 години твърдят, че игрите им помагат да се отпуснат и намаляват стреса. Можеш ли да обясниш как се случва това на практика?
Г.А.: Геймингът е една от най-динамичните и развиващи се индустрии в света. Игрите днес са надминали основната ни представа за развлечение и забавление. Много от тях включват интеракция с други играчи, развитие на умствени умения, придобиване на знания и гейминг умения. Въпреки това, една от основните функции на игрите е да ни пренесат в друга „реалност“. Само по себе си, това понякога е достатъчно за определени хора да се разтоварят от ежедневието си. Други хора откриват, че за тях игрите компенсират емоционални преживявания, които трудно ще се случат в ежедневието им и това също води до положителна нагласа спрямо играта и намаляване на стреса.
Игрите могат да доведат и до пристрастяване също както цигарите, алкохолът и хазарта. Кои са сигналните лампи, че нещата са излезли извън контрол? Как може човек да се излекува от гейминг пристрастяването?
Г.А.: Обикновено думата „пристрастяване“ се свързва с негативно отражение върху живота и ежедневието на човека. В този смисъл, би могло да се каже, че един от първите сигнали е свързан с това доколко игрите отнемат от времето ни и може ли да се сметне, че прекарваме повечето от ежедневието си в игра, за сметка на други съществени за нас дейности. В днешно време игрите са много различни и освен за развлечение и забавление, те обслужват и определени емоционални и психически потребности на човека. Няма общи стъпки, които да работят при всеки човек, за да се „излекува от гейминг пристрастяването“. Със сигурност обаче, ако осъзнава, че това поведение му пречи и желае да направи промяна, съществено по-лесно би приел обратна връзка от хората, които биха желали да му помогнат. Все пак е редно да се отбележи, че не за всеки човек това да бъде пристрастен към игрите е във вреда на него самия. Все повече хора съумяват да капитализират познанията и времето си, прекарано в игрите, и по този начин геймингът се превръща за тях в работа, което съответно би било от полза в останалите аспекти от техния живот.
В последните години се говори за така наречената гейминг терапия. Твърди се, че тя е особено полезна за млади хора, които са свикнали да взаимодействат с технологиите активно. Използва се обаче и за ветерани от войни с цел да преодолеят травмата. Можеш ли да обясниш как се провежда тази терапия и какви резултати дава?
Г.А.: Това е интересен и иновативен метод, който се използва предимно в САЩ и в някои от западните страни в Европа. Много често „гейминг терапията“ включва приложението на виртуална реалност с игри или виртуална среда, която е свързана с определено травматично събитие. Когато се работи с травматични преживявания, индивидуалният подход на психотерапевта е от изключително значение. Редно е да се отбележи, че това е съпътстващ, а не автономен процес, което означава, че много често този вид терапия е част от един по-комплексен психотерапевтичен процес. Това е важно също и по отношение на очакваните резултати.
Можеш ли да дадеш пример за терапевтични и за пристрастяващи игри?
Г.А.: Игрите, които са разработени с психотерапевтична функция, са много различни от класическата ни представа за видео игра. Те често включват виртуална реалност, симулация на определени травмиращи събития (например свързани с война) или негативни емоции (тъга, гняв, страх или тревожност). Също така, тези игри включват визуална и аудио стимулация със специфични стимули и не е изключено да имат и интерактивен аспект, свързан с различни техники и похвати за физическа и психическа релаксация. Освен това, има игри, които са създадени с цел повишаване на когнитивните умения като фокус и внимание, а също така подобрение на паметта. Разбира се, никога не е изключена и възможността определени хора да откриват отделни терапевтични моменти в определени игри, които са създадени изцяло с цел развлечение или забавление. Колкото до пристрастяването, в днешно време е все по-трудно да се конкретизира относно определен тип или заглавие на игра, тъй като гейминг индустрията се развива с огромни темпове.
Ключова ли е психологията за един успешен играч, когато говорим за електронни спортове?
Г.А.: Когато говорим за електронни спортове, перспективата в гейминга изцяло се фокусира върху високите постижения и безупречното представяне на играча. Това изисква огромно комплексно психическо усилие, тъй като в по-голямата си част електронните спортове са ментални. Колкото по-добър е определен играч или отбор, толкова по-изравнени стават по умения и неговите противници. В такива моменти от ключово значение е именно психическия капацитет на играещите. С други думи, кой по-добре ще умее да запази фокуса и концентрацията си, как ще се върне в игра след допусната грешка, ще успее ли да „затвори“ играта си навреме, без да стигне до добре познатия choking в състезанията.
Каква е ролята на спортния психолог, когато става дума за електронни спортове?
Г.А.: В днешно време всички елитни гейминг организации са осъзнали предимствата и ползите от психологическото подпомагане в гейминга. Психолозите са се превърнали в неразделна част от процесите, свързани с постигането на високи постижения в гейминга и ежемесечно излизат нови примери за това в интернет пространството. Основната роля на спортния психолог в електронните спортове (професионалния гейминг) е в това да осигури възможно най-добра психологическа подкрепа на играчите в различни аспекти от тяхното представяне. В зависимост от потребностите на играча или отбора, с който се работи, психологът може да осигури подкрепа, както в психическата подготовка на играещите, така и по време на състезания, а също при дебрифинг на вече приключили мачове. Когато става въпрос за отборни игри, най-често срещаните теми, по които се работи, са ефективната комуникация и работа в екип, разрешаване и превенция на конфликти, изграждане и постигане на отборни цели и др. На индивидуално ниво също има огромно разнообразие, като най-често потребностите са свързани с емоционален контрол, подобряване на фокуса и концентрацията, изграждане на полезни навици, преодоляване на стрес и напрежение по време на игра и др.
Ако желаете да станете част от екипа на TELUS International Bulgaria, проверете актуалните възможности за работа в гейминг екипите на компанията тук.