DARQ е от онези игри, които дори и само заради причудливата им (мрачна) визуална природа ще бъдат харесани от определена група играчи, но трудно някога ще се превърнат в комерсиални хитове от калибъра на Mario и Sonic игрите, заглавията от Ori серията и др.
За щастие това по никакъв начин не означава, че DARQ не може да бъде комерсиално успешна игра, или че не предлага отлична геймплейна основа.
Апропо, изиграх основните нива на DARQ на две сядания пред телевизионния приемник, което е атестат за качествата на играта. Поне от моята гледна точка. DARQ е пъзел платформър с обилна доза иновативни механики.
Играчът може да манипулира света по доста начини, а в 90% от времето, очаквано, предвид споменатия в предходното изречение жанр, механиките са свързани с разрешаване на определени пъзели.
Любопитен за стар играч като мен беше и избраният под-платформен жанр от Unfold Games. И по-точно „филмовият“ платформинг, носещ началото си от оригиналния Prince of Persia, а след това продължен от класики като Flashback, Another World и др.
Дизайнът на нивата е съобразен с идеята действията и локациите да изглеждат малко или много като кът-сцени.
Трябва разбира се да призная, че по-опитните играчи могат да преминат основната история за около два часа (и по-малко), но развинтената фантазия на дизайнерите на DARQ ще спомогне въпросното време да се увеличи с час, два и дори три за по-неопитните.
Това не е непременно минус – силно се надявам повечето от вас да не броите часовете на всяка една игра, които можете да прекарате с нея, спрямо количеството финикийски знаци, които струва.
Освен че е изключително качествен платформър, DARQ: Complete Edition, бидейки ъпдейтната версия, предлага и двете DLC нива, които са доста зловещо… яки.
За притежателите на оригиналната игра тази ъпдейтната версия ще се предлага безплатно.
Честно казано единственият ми по-сериозен минус спрямо DARQ: Complete Edition е конкретен визуален елемент. Анимациите, детайлът на интериорите и аудиото са чудесни. DARQ е приятно мрачен спектакъл, със завършек, който определено изненада скромната ми морска особа.
Черният цвят в играта обаче е… просто го няма. Контрастът е изключително нисък, а през по-голямата част от времето DARQ изглежда неприятно измита. Играта не поддържа HDR, а споменатата измитост не може по никакъв начин да се поправи от слайдера за яркост („брайтнес“) в играта. Въобще начинът, по който е конструиран пост процесингът на DARQ, не ми се понрави и честно казано спокойно щях да нарека шедьовър дебютния продукт на Unfold Games, ако споменатият визуален елемент беше на ниво. Тази игра с HDR и хубаво „черно“ щеше да има дваж по-силен визуален kick. Не би.
DARQ: Complete Edition се предлага за всички модерни платформи (Switch, PS4, Xbox One/Series конзолите, PC), като в личен план тествах PlayStation 5 версията. Въпросната версия зарежда кажи-речи мигновено и има нейтив поддръжка на DualSense, която обаче не е особено впечатляваща. Всъщност, ето и още един минус, свързан стриктно с PS5 варианта – при performance режима (гонене на 60FPS) играта често пъти не може да достигне гонените 60 кадъра, което поне за мен е изненадващо. DARQ: Complete Edition предлага и допълнителен режим, който се изразява в нейтив 4К резолюция, но и 30FPS. Съветът ми е да се доверите на performance режима, въпреки споменатите при него проблеми.
За финал, по мое мнение DARQ: Complete Edition е отличен и добре остойностен платформър, който ще предложи на повечето играчи между 6-7 часа наистина мрачна забава (заедно с DLC-тата). DARQ може да допадне на фенове на Бъртън, такива на хорър игрите (някои от сцените със сигурност ще напрегнат мнозина) и пъзел платформърите. Лойд… приятен живот…
Не пропускайте да се абонирате и за нашия Twitter акаунт, както и за Facebook страницата ни. YouTube каналът ни също ви очаква!